Ugrás a tartalomra

Rólunk

Üdvözöljük a Transzlációs Idegtudományi Nemzeti Laboratórium honlapján!

A Széchenyi Plusz program keretében megvalósuló Transzlációs Idegtudományi Nemzeti Laboratórium (TINL) küldetése egy fel nem ismert járvány, azaz az idegrendszeri betegségek megelőzésének, gyógyításának módszertani javítása a születéstől az idős korig jelentkező idegrendszeri zavarokat és betegségeket lefedő, egyedülálló kutatási spektrummal.

A globális egészséget felmérő Global Burden of Disease 2021-es adataiból 37 különböző neurológiai állapot – köztük a stroke, az Alzheimer-kór és a meningitis – hatását vizsgálva kiderült, hogy a rokkantsággal korrigált elveszített életévek számában mérve (azaz egy beteg hány egészséges életévet veszített el egy betegség kialakulása miatt) 1990 és 2021 között a neurológiai betegségek miatt elvesztett évek száma globálisan 18 százalékkal, 375 millióról 443 millióra nőtt. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint világszerte legalább 3,4 milliárd ember szenved idegrendszeri eredetű betegségben, és ezek ma már nagyobb terhet rónak az egészségügyre, a társadalomra és az egyénekre, mint a korábban a halálozás és maradandó egészségkárosodás első számú okának számító szív- és érrendszeri betegségek. Nem túlzás kijelenteni, hogy az idegrendszeri betegségek rohamos terjedése egy fel nem ismert járványt jelent, amelynek következményei és kezelése kapcsán rengeteg teendőnk van.

A Széchenyi Plusz program keretében megvalósuló Transzlációs Idegtudományi Nemzeti Laboratórium (TINL) küldetése eme fel nem ismert járvány, az idegrendszeri betegségek megelőzésének, gyógyításának módszertani javítása a születéstől az idős korig jelentkező idegrendszeri zavarokat és betegségeket lefedő, egyedülálló kutatási spektrummal. A hat konzorciumi partner (HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet, Szegedi Tudományegyetem, Semmelweis Egyetem, HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont, HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet, Richter Gedeon Nyrt., illetve a konzorciumot vezető Pécsi Tudományegyetem) együttműködése révén létrehozott TINL tevékenysége két fő programban zajlik, amelyek pillérei az embrionális eredetű idegrendszeri fejlődési zavaroktól kezdve egészen az időskori neurológiai eredetű betegségekig fedik le a kutatási területet.

A Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) konzorciumi vezetésével megvalósuló idegrendszeri fejlődési zavarokkal foglalkozó program (IFZ) küldetése a korai életszakaszban bekövetkező idegrendszeri elváltozások hátterében álló betegségmechanizmusok átfogó megértése, és ennek révén új diagnosztikai és intervenciós lehetőségek fejlesztése. Az idegrendszeri fejlődési zavarok többek között magukban foglalják a magzati alkoholszindrómát, az újszülöttkori hypoxiás agykárosodást, az autizmust, valamint a gyermekkori figyelemhiányos hiperaktivitás zavart (ADHD).

A Pécsi Tudományegyetem által koordinált felnőttkori idegrendszeri zavarokra koncentráló program célja új gyógyító eljárások kidolgozása a mind az egész nemzetgazdaságra, mind az egyes egyénekre és hozzátartozóikra óriási terhet rovó idegrendszeri eredetű betegségek kapcsán. Fontos célkitűzésünk az adatvezérelt orvoslás megvalósítása és kiterjesztése, azaz a digitális medicina és az adatosított egészségügyi ellátás módszerei révén a klinikai munka során keletkező strukturált egészségügyi adatokon alapuló online platformok, regiszterek és analitikus programok fejlesztése, és ezek segítségével a nemzeti klinikai adatvagyon hatékony felhasználása az idegrendszeri kórképek terápiájában.

Ennek megvalósításához a nagy népegészségügyi súlyú betegségek (stroke, szklerózis multiplex, myasthenia, epilepszia, internetaddikció, mozgászavarok, bizonyos pszichiátriai kórképek) strukturált klinikai adatgenerálásának problémáit kívánjuk megoldani, ami elsősorban az elektronikus beteginformatikai rendszer /EHS/, azaz az eMedSolution fejlesztésén alapul. Korábbi kutatásaink során arra jutottunk, hogy hiába áll rendelkezésre több százezres klinikai adatvagyon, mivel az döntően nem strukturált, jelenleg az adatfeldolgozás modern eszközeivel nem elemezhető a klinikai állapotok, a kórlefolyás, a gyógyszeres vagy műszeres intervenciók hatása a kórállapotra. Épp ezért alapvető célunk, hogy az egészségügyi vizsgálatok, beavatkozások során keletkező adatmennyiségből olyan orvos- és betegbarát, strukturált adatállományt hozzunk létre, amely felhasználásával jelentősen hatékonyabbá lehet tenni az egyes betegségek megelőzését, diagnosztikáját és terápiáját, egyben pedig hozzájárulhat azok jobb megértéséhez, és támogathatja az egészségügyi hatóságok munkáját.

Kutatásunk tárgyához, az emberi idegrendszerhez hasonlóan összetett és kiterjedt tevékenységünkről az egyes programok munkáját és célkitűzéseit összefoglaló menüpontokból tájékozódhat. Jó böngészést kívánunk minden kedves olvasónknak!


 

Prof. dr. Dóczi Tamás
szakmai vezető, Felnőttkori idegrendszeri zavarok program 
Prof. dr. Nusser Zoltán
szakmai vezető, Idegrendszeri Fejlődési zavarok program