Ugrás a tartalomra

Interdiszciplináris teamek kialakítása, egészséggazdasági elemzések, hasznosítások

8. pillér

A 8. pillér által kijelölt célok teljesülésének alapvető feltétele, hogy a betegellátási adatokat tartalmazó központi adatbázis rendelkezésre álljon, valamint megfelelő jogosultsággal és analitikai eszközkészlettel az egészség-gazdaságtani elemzések elkészíthetők legyenek. Ennek megvalósulása a 7. pillérben elvégzett feladatokkal, valamint a többi szakmai pillér eredményeivel elérhető közelségben van.

A 8. pillérben végzett tevékenység alapvető célja a TINL betegségterületen olyan egészség-gazdaságtani modellek kidolgozása, amelyek:
•    lehetőséget adnak a klinikai szakmai irányelvek tovább fejlesztéséhez kapcsolódó javaslatok támogatására;
•    alkalmasak biztosítói döntéshozatal támogatására a költséghatékony terápiák alkalmazásának ösztönzése és a nem költség-hatékony eljárások használatának visszatartása érdekében.
•    képesek bemenetet biztosítani az egészségpolitika területén a kezelésbe bevonható betegpopuláció pontosabb meghatározásában, valamint számukra a beavatkozás által nyújtott előnyök és egészségnyereség meghatározásában, ezzel megteremtve a szakmai alapokat a további finanszírozási döntések támogatásához. 

A 8. pillér keretében az adatok olyan retrospektív feldolgozása zajlik, ami lehetővé teszi, hogy a korábban gyűjtött adatok is elemezhetők legyenek, és egyúttal módszertant kínál más intézmények azonos betegségterületein gyűjtött adatainak feldolgozásához. A TINL keretében olyan adatfeldolgozási kompetencia és „data pipeline” kerül kialakításra, ami alkalmas a szöveges adatok strukturálására, ennek révén a betegpopuláció pontosabb meghatározására vagy a beavatkozás eredményességének mérésére. Ezt egy megfelelő pilot-elemzést követően ki lehet terjeszteni az EESZT-ben gyűjtött adatok feldolgozására is, ami már országos reprezentativitású adathalmazon közvetlenül felhasználható egészségpolitikai döntésekhez.  

Szakmai vezető